Skip to main content

Průvodce hledáním nejkrásnější vzpomínky

Vítejte v průvodci hledáním nejkrásnějších vzpomínek! Tento průvodce je určen převážně právě vám, milí senioři, kteří toužíte po znovuobjevení a sdílení svých nejkrásnějších vzpomínek. Zde vám nabízíme několik tipů, které vám mohou pomoci naladit se na toto velké dobrodružství. Ať už se pustíte do toho s otevřenou myslí a srdcem s námi, nebo si vyberete svou vlastní cestu, tento průvodce je tu pro vás.

Pohodlně se usaďte s oblíbeným nápojem a dejte si čas na relaxaci. Dobrý šálek čaje nebo kávy vám může pomoci uvolnit mysl a vnímat vaše vzpomínky s radostí.

Přehrajte si vaše oblíbené písně nebo melodie, které vás přenáší zpět do doby, kdy jste prožívali ty nejkrásnější okamžiky. Hudba má moc probudit vaše vzpomínky a emoce.

Vydejte se na procházku na vaše oblíbené místo, které vás naplňuje klidem a pohodou. Buďte ve spojení s přírodou a dovolte svým myšlenkám volně plynout. Možná objevíte krásné vzpomínky na cestě.

Překračte práh do minulosti tím, že si prolistujete své staré fotografie. Každá fotografie může být klíčem k otevření dveří k vašim nejkrásnějším vzpomínkám.

Během hledání svých nejkrásnějších vzpomínek si vzpomeňte na vůni, chuť, doteky, zvuky, hudbu a barvy, které vám připomínají vaše nejsilnější krásné okamžiky.

Dopřejte si dostatek času a prostoru. Užívejte si proces hledání a nechte se unést jeho kouzlem. Buďte otevření a věřte, že tu nejkrásnější vzpomínku poznáte celým svým tělem, ať už se vám srdce rozbuší radostí nebo se váš obličej rozzáří úsměvem.

Nejkrásnější vzpomínka je jako poklad, který čeká na své znovuobjevení. Proto buďte otevření a hledejte pouze mezi krásnými vzpomínkami jen tu nejkrásnější. Díky tomu, že hledáte pouze mezi krásnými vzpomínkami, je to pro vás příjemný a bezpečný prostor. Pokud narazíte na negativní vzpomínku, nezoufejte, jednoduše ji opusťte a pokračujte dále v radostném hledání.

V dnešní době se rodiny často setkávají s mezigeneračním oddělením. To může vyvolávat pocity izolace a opuštěnosti v jednotlivých rodinách. O to více se zde objevuje potřeba sdílení prožitků a tím vzájemnému obohacování mezi generacemi.

Iva Ouhrabková – výtvarnice, licencovaná arteterapeutka, terapeutka v biosyntéze

 

Fenomén synestézie – vnímání jedné emoční události všemi smysly. Výzkumy posledních let ukazují, že se synestézií se rodíme všichni, tj. jako novorozenci vnímáme okolní svět jako celek, každý vjem je vnímán všemi smysly. Předpokládá se, že většina vzájemných propojení smyslů je přerušena během prvního půl roku našeho života. Na základě závěrů vědeckých experimentů se předpokládá, že nervová propojení mezi smysly ale nejsou nikdy zcela přerušena.

Markéta Čejková – „Synestézie v autorských knihách Daisy Mrázkové“
Ústav pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, 2020

Zážitky, zejména pokud nesou silný emoční náboj a nebo se týkají více smyslových orgánů najednou, mají tendenci ukládat se v buněčné paměti našeho těla pevněji a mohou tak být i součástí mezigeneračního přenosu.

Thomas R. Verny, M.D. – Mysl celého těla

 

Nová věda zvaná epigenetika pojednává o tom, že ve skutečnosti vaši genetiku řídí vaše mysl, vaše vědomí, vaše chování a vaše silné životní prožitky.

Bruce Lipton, PHD

Proč je důležité hledat nejkrásnější vzpomínku?

Co když nevím, která vzpomínka je nejkrásnější?

Kam mohu poslat svou nejkrásnější vzpomínku?

Vaši nejkrásnější vzpomínku můžete poslat na e-mailovou adresu pavel@memoar.cz nebo přímo vyplnit online průvodce s formulářem. Náš tým se postará o to, aby vaše vzpomínka byla zpracována a sdílena s ostatními.

Co si mám představit pod pojmem "ke vzpomínce všemi smysly"?

Je možné se zúčastnit nějakého semináře?