Večer je narušen zvuky kladiva a majzlíku, jak chlapci staví svobodným dívkám, které jsou starší patnácti let, u domu Májku – mladou břízku. I já mám dnes poprvé před domem postavenou Májku. Nastal tolik očekávaný den D. Probouzím se do slavnostního dne. Pentle z krepového papíru mám už připravené, a tak se dám do zdobení postavené Májky. Kroj mám od večera nachystaný, nažehlený, a za pomoci maminky, se do něj ustrojím. Vše je hotovo! A tak se pomalu odeberu na náves, kde pod Májkou, kterou chlapci uhlídali, máme seřadiště. Zde se i na konci oslavy bude tančit Staročeská beseda, ale to ještě předbíhám. Ještě předtím vede krojovaný průvod mládeže s živou kapelou celou vesnicí a zastavuje se u každého domu, který je označen májkou. I u našeho domu se zastaví. Mládež v krojích udělají kruh a vyvedou mě z domu. Kdy poté si při živé hudbě, kterou mám v paměti do dnes, zatančím polku nebo valčík.
Během průvodu obcí drábové odchytávají návštěvníky slavnosti. Jsou to ti návštěvníci, kteří nejsou na slavnosti v kroji. V šatlavě jim byl vyměřen trest, kdy tento trest byl v podobě tvrdého alkoholu, a každý měl na výběr. Šatlava bývala zapřažená za koňské spřežení, později pak traktor táhl autobusový vlek.
Průvod se vrací zpět na náves, kde pod Májkou předvedeme nacvičenou verzi Staročeské besedy, tradičního tance, který se dědí z generace na generaci. Samozřejmě, že stejně jako zbytek souboru, mám trému, ale po zaznění prvních tonů z nás vše spadlo a vystoupení si všichni dosyta užíváme. Nejen nám se vystoupení líbí, ale i publiku, které nás k naší radosti, odmění velkým potleskem.
Na závěr celých slavností dochází k dražbě Májky, a jejím pokácení. Pak už zbývá jen to, že si muži a chlapci hodí Májku na ramena a společně ji s jejím novým majitelem, odnášejí k němu domů na zahradu.
Zvuk a barva vzpomínky. Dřevěnými palicemi chlapci upevňovali májky před každým stavením mladých dívek.